Seyfettin Efendi Tam Gaz Devam Ediyor! (Berk URALCAN)

Yayınlandığı günden itibaren Türk çizgi roman okurları arasında kayda değer bir takipçi kitlesi edinen Seyfettin Efendi, “Olağanüstü Maceralar” kapsamındaki ikinci macerası “Hayırsız Ada” ile bir kez daha okuyucularla buluşuyor.

Seyfettin Efendi’nin yaratıcısı ve çizeri Devrim Kunter, bu hikâyede yazarlığı Cihan Türe ile paylaşmış. İki kişilik yazar takımı, daha önceki Seyfettin Efendi maceralarının doğasından fazla ayrılmayarak, bilim kurgu, fantastik, polisiye ve korku gibi farklı türleri tek kurguda harmanlıyor.

İlk kitap “Yeditepe Canavarı”ndan yaklaşık altı ay sonra, 1925 yılında geçen “Hayırsız Ada”, adından da anlaşılacağı gibi, 1910 yılında on binlerce köpeğin katledildiği Sivri Ada’yı olay örgüsünün merkezine yerleştirmiş. Seyfettin Efendi ve ekibi, doğaüstü varlıklar tarafından işlendiğine inanılan vahşi cinayetlerin izini Sivri Ada’ya kadar takip ediyor, ve burada ideolojik temelleri I. Dünya Savaşı’ndan Alman felsefesine kadar dayanan “olağanüstü” bir vakayı çözmeye koyuluyorlar.

Üstelik, kitaba “Hayırsız Ada” adını veren ana hikaye kurgusu, eserin tek boyutu da değil. Belli bir sürekliliği olan tüm yayınlarda olduğu (ya da olması gerektiği) gibi, Seyfettin Efendi’de de devam eden temalar, yan olaylar ve gelecek maceralar için sorulan sorular var. Önceki maceralarda yaşanan olayların yeniden gündeme gelmesi, tamamen farklı kurgular içinde gördüğümüz karakterlerin yeniden ortaya çıkması ve eserin sonunun büyük ölçüde açık bırakılması, bir bütün olarak Seyfettin Efendi kurgusunu çok daha ilgi çekici hale getiriyor.

Yeri gelmişken, Seyfettin Efendi ile ilgili önemli bir bilgiyi de paylaşalım: karakterin maceraları bir değil, iki farklı seri üzerinden devam ediyor.  Bu kitabın da bir parçası olduğu “Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları” serisi, büyük ölçüde Devrim Kunter tarafından yazılıp çizilen ve bir kitabın tamamını kaplayan uzun hikâyelerden oluşuyor. İkinci seri “Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikâyeleri” ise, Kunter’in farklı yazarlarla birlikte yine aynı evrende geçen, fakat birkaç sayfalık, kısa hikâyeler kaleme aldığı bir çalışma.
Konsept olarak farklı olsalar da, iki koldan ilerleyen hikâyenin ortak bir paydada değerlendirilmesi mümkün – örneğin, daha önce Esrarengiz Hikayeler’de, Seyfettin Efendi’nin gençlik yıllarında karşılaştığı Kara Sabahat karakteri, bu macerada beklenmedik bir şekilde yeninden karşımıza çıkarak enteresan bir rol oynuyor.  Bu yaratılan devamlılık – bütünlük hissinin, özellikle güncel çizgi romanlara aşina olan okur kitlesi için önemli bir artı olacağı söylenebilir.

Tabi henüz yayınlanan üç kitap böyle bir yargıya varmak için yeterli değil ama benim – şimdilik – favorim tek hikâyeye yoğunlaşan Olağanüstü Maceralar serisi. Kısa hikâyelerin karakterleri tanıtmakta ve Seyfettin Efendi kurgusunun içinde yaratıldığı evreni genişletmekte faydalı olduğu tartışılmaz, fakat hikâyelerde gerçek bir derinlikten söz edebilmek, eserleri bir çizgi roman olarak gerçek anlamda değerlendirebilmek için, Olağanüstü Hikayeler’de gördüğümüz hikâye uzunluğu daha uygun.

Bu kriterlerle bakıldığında, Hayırsız Ada oldukça başarılı bir çizgi roman.

Seyfettin Efendi ve yan karakterlerinin artık git gide aşina hale geldiğimiz dinamikleri, ekibin geleceği ile ilgili soru işaretleri, arka planda inşa edilen “büyük hikâye” ve tabi rahat, kendine güvenen, karizmatik tavırlarıyla Seyfettin Efendi karakteri, seriyi dünyanın herhangi bir yerinde rahatlıkla yayınlanabilecek, modern bir çizgi roman serisi haline getiriyor.

Devrim Kunter’in çizimleri de – yazar ve çizerin aynı kişi olduğu pek çok çizgi romanda olduğu gibi–  esere harika eşlik ediyor. Yer yer sinematik, yer yer karanlık bir anlatım tercih eden Kunter, Türk çizgi romanlarında eşine az rastlanır bir akıcılık ile kendisini okutmayı başarıyor.

Eser hakkındaki tek negatif eleştirim hikâyede gündeme gelen tarih / popüler kültür öğelerinin açıklandığı sayfanın sonda değil, başta yayınlanmış olması. Bu durum, hem karşınıza çıkan öğelere karşı – olmak isteyeceğinizden biraz daha fazla - hazırlıklı olmanızı sağlıyor, hem de bu öğeleri normalde olacaklarından biraz daha fazla ön plana getiriyor. Ama tabi, tek olumsuz noktanın, basit bir yayın tercihi olması, aslında hikâyenin geri kalanı için oldukça pozitif bir eleştiri olarak da görülebilir.

Türk çizgi roman okurları olarak, tamamen Türkiye’de üretilmiş, kaliteli çizgi roman okuma şansını ne yazık ki çok sık yakalayamıyoruz. Seyfettin Efendi serisi, bu durumun en önemli istisnalarından bir tanesi - ve Hayırsız Ada ile istikrarlı yükselişini sürdürüyor.

HAYIRSIZ ADA, Devrim Kunter, Cihan Türe, Çizen: Devrim Kunter, Seyfettin Efendi Yayınları, 2014.

0 yorum:

Yorum Gönder